Sestava pro seriál MS Ledových gladiátorů je úplná

Již za necelý týden bude v ruském Togliatti zahájena letošní finálová série Mistrovství světa gladiátorů na ledové ploché dráze.

Dvanáct účastníků tohoto seriálu deseti závodů určily dvě kvalifikační kola. Z finského Ylitornia postoupila šestice Daniil Ivanov, Max Niedermaier, Dinar Valejev, Stefan Svensson, Stefan Pletschacher a čtvrtým místem také náš čerstvý mistr republiky Jan Klatovský.

Druhou kvalifikaci uspořádali ve švédském Strömsundu. Nejrychlejší na zdejší dráze byl nejlepší neruský ledař posledních let Franky Zorn, který v závodě neztratil jediný bod. O pořadí na stupních vítězů se rozhodlo hned ve druhé jízdě, ve které Zorn porazil letošního ruského šampiona Dmitrije Koltakova a třetí v ní dojel zkušený Günther Bauer. Postupová místa si vyjeli také Igor Kononov a domácí Ove Ledström s Jimmy Olsénem. Po slabším úvodu skončil sedmý, bod od postupu, Hans Weber.

Přestože vystartoval jen do dvou jízd, tak na sebe upozornil švédský náhradník Martin Haarahiltunen. Vyjel si čtyři body a v 18. jízdě dokonce dvě kola vedl před Igorem Kononovem. Nešťastně závod skončil pro dalšího švédského jezdce Roberta Hendersona. Po pádu ve 12. jízdě si způsobil zranění ramene, které jej vyřadilo z dalšího průběhu soutěže.

Kvalifikace ve Strömsundu se zúčastnili také dva čeští reprezentanti. Lukáš Hutla dokázal svou úvodní rozjížďku vyhrát, ale poté se mu již žádný bod nepodařilo přidat a s třemi body obsadil konečné 13. místo. V 5. jízdě v poslední zatáčce podlehl Timo Kankkunenovi, v 11. byl po pádu v prvním oblouku rozhodčím vyloučen a ve zbývajících se potýkal s technickými potížemi. Druhý český jezdec, Andrej Diviš, získal také tři body a skončil na 15. pozici.

Po závodě ve Strömsundu byla tedy známa třináctka jezdců pro MS gladiátorů na ledě (Dmitrij Chomicevič jako obhájce titulu mistra světa má účast zajištěnou). Zbývala dvě volná místa, které jako stálé divoké karty určila plochodrážní komise FIM. Obdrželi je sedmý ze Strömsundu Hans Weber a osmý z Ylitornia Niclas Svensson. Jen jako prvník náhradník seriálu byl určen zkušený Rakušan Harald Simon, který o přímý postup přišel až díky pádu z vedoucí pozice a následném neúspěšném rozjezdu.

Uplynulou neděli při závěrečné jízdě mezinárodního závodu v německém Steingadenu však 38 letý Stefan Pletschacher utrpěl při pádu poranění pravého ramene, které si vyžádalo operaci a letošní sezóna tak pro něj skončila. Stefanovo místo v seriálu zaujme Harald Simon. Na post prvního náhradníka se posunul Fin Timo Kankkunen.

Pro úvodní klání na stadionu Anatolije Stěpanova v Togliatti obdržel divokou kartu 22 letý jezdec místní Mega Lady Nikita Toloknov. Jako náhradníci budou připraveni Michail Litvinov a Ivan Bolšakov.