„Pardubický plochodrážní stadion se v neděli 22. srpna v 17 hodin stane poprvé v historii svědkem oficiálního závodu speciálů na dlouhou plochou dráhu. V minulosti se již tyto motocykly na zdejší dráze objevily, ale závod mistrovství světa to je něco úplně jiného. Na rovinu říkáme, že tento závod patří mezi nejvýznamnější akce této sezóny.
Stalo se tak po dohodě s plochodrážní komisí mezinárodní motocyklové federace FIM. Po zrušení závodu v německém Scheesselu byla ve složité situaci a samozřejmě i závodníci. Pardubický klub se rozhodl vlastně letos již podruhé pomoci v této problematické době našemu sportu a především sportovcům. Ve chvíli, kdy není pořadatel takovéhoto závodu, mizí sportovní šance mnoha sportovců. My jsme ještě nalezli volné kapacity a můžeme dokonce i akceptovat původní termín závodu.
Možná se mnozí divíte, co budou dělat speciály na dlouhou dráhu v Pardubicích? Samozřejmě i my víme, že patří do Mariánských Lázních. Jenže současná těžká doba žádá i někdy hodně zvláštní rozhodnutí. Víme, že v Mariánských Lázních se hodně pracuje, ale opravit mantinely na kilometrovém oválu, aby odpovídaly současným bezpečnostním předpisům, to dá nejenom hodně práce, ale především i obrovské náklady. V současné době hodně těžký úkol. My věříme, že se na tamní kilometrový ovál závody mistrovství světa brzo vrátí, nemůže se však tak stát v letošním roce.
Závody na kratších oválech nebudou v letošním roce jenom o Pardubicích, ale také o polském Rzeszowu. Prostě jak jsme napsali „Covid doba“ žádá zvláštní činy. My jsme dali na váhu i to, že máme skvělé jezdce této disciplíny, dlouhodobě úspěšného Josefa France, letos v prvním finálovém závodě zastínil čtvrtým místem Hynek Štichauer a má před druhým a posledním závodem světového šampionátu šanci na životní výsledek. Třetím českým účastníkem závodu je jezdec, který byl také v minulosti účastníkem světového finále a to Martin Málek. Všichni tři by se na domácí dráze měli poprat o přední pozice.
Dvacet pět jezdců z deseti zemí bude bojovat o čtyři místa ve světovém finále 2022. Takže věříme v to, že tento závod nejenom diváky přiláká, ale hlavně potěší. Vstupné je stanoveno na 300 Kč a jak už je tradicí děti do 15 let mají vstup zdarma. Diváky jenom poprosíme, aby dodržovali platná nařízení MZ České republiky. Do hlediště by se měl dostat každý zájemce.
Na závěr jenom konstatování, Pardubice se tímto třetím závodem ranku mistrovství světa a Evropy dostávají letos do čela pořadatelů těchto závodů. Navíc je před námi ještě první říjnový víkend a závod mistrovství světa juniorů a mistrovství světa flat track. Pardubice tak budou v letošním roce pořádat pět závodů těchto šampionátů – to je rekord, který asi jen tak někdo v ploché dráze nepřekoná.“
Pro doplnění: plochodrážní jezdci na dlouhých a travnatých dráhách mají letos opět smůlu, jejich závody byly většinou zrušeny a týká se to i podniků ME a MS.
Původně plánované semifinále i finále mistrovství Evropy na travnaté dráze bylo úplně zrušeno. Long Track of Nations (MS družstev) plánované nakonec září v holandském Rodenu bylo také zrušeno.
Série finálových závodů MS jednotlivců se měla skládat z pěti závodů, ale hned trojice z nich byla nakonec zrušena. V německém Mühldorfu a Herxheimu a francouzském Morizés. Zůstaly tak pouze dva závody, už odjetý ve francouzském Marmande a závěrečný v polském Rzeszowě, který se pojede příští sobotu 28. srpna.
V Mariánských Lázních by se mezinárodní mistrovství České republiky na dlouhé dráze mělo konat v sobotu 18. září společně s EVLS – Evropskou veteránskou sérií. Závod se měl konat o týden dříve, ale byl přesunut kvůli tomu, že se ve stejném termínu uskuteční německý šampionát ve Vechtě.
Pokud se dnes na stadion v pardubickém Svítkově nedostanete, můžete výsledky sledovat on-line na https://live.baansportfansite.nl/event/475/fim-long-track-world-championship-challenge-pardubice.html
Startovní listina:
22.8. MS na dlouhé dráze – Challenge, Pardubice
1. Jakob Bukhave (DK)
2. Hynek Štichauer
3. Alessandro Milanese (ITA)
4. Bernd Diener (D)
5. Gaétan Stella (FRA)
6. Jake Mulford (GB)
7. Dave Meijerink (NL)
8. Tero Aarnio (FIN)
9. Zane Keleher (AUS)
10. Stanisław Burza (PL)
11. Andrew Appleton (GB)
12. Jordan Dubernard (FRA)
13. Martin Málek
14. Edward Kennett (GB)
15. Marcel Dachs (D)
16. Julien Cayre (FRA)
17. Romano Hummel (NL)
18. Josef Franc
19. Mika Meijer (NL)
20. Max Dilger (D)
21. Steven Goret (FRA)
22. Zach Wajtknecht (GB)
23. Jesse Mustonen (FIN)
24. Stephan Katt (D)
25. Henry van der Steen (NL)
zdroj: tisková zpráva Petra Moravce
foto: Petr Makušev
Máte k tomu co říct?