O posledním finalistovi je rozhodnuto. Přesně den před vyvrcholením celého šampionátu SWC se na dráze v polském Lešně muselo odjet ještě Race off, které mělo rozhodnout o tom, který z týmů jako poslední doplní finálovou čtveřici. Na základě aktuální formy jezdců, formování sestav a předzávodního dění byla největším favoritem určitě silná Austrálie. Jenže proti byl dravý ruský celek, který za jednoznačným a nezpochybnitelným vítěztvím táhl od začátku nakonec neporažený kapitán Emil Sajfutdinov, přezdívaný „Ruská raketa“. V sobotním finále se tak jeho Rusko postaví obhajujícím domácím Polákům, loňským vicemistrům z Británie a odhodlaným Švédům.
Velký boj se začal odehrávat již několik dní před závodem Race off. Austrálie totiž povolala namísto Nicka Morrise Sama Masterse a na místo náhradníka Fricka se postavil aktuálně nejlepší jezdec světa, Jason Doyle. Jejich papírově největší konkurent, Rusko, naopak přišel před závodem o jednoho z tahounů, Grigorije Lagutu, který neprošel dopingovou kontrolou a byla dočasně pozastavena jeho činnost. Nyní mu hrozí až dvouletý zákaz. Na jeho místo se tak musel postavit sedmnáctiletý Gleb Chogunov. Zdálo se, že ruské šance jsou mizivé.
V závodě bylo ale vše jinak. Možná i ono předzávodní dění ještě více ruské dravce vyburcovalo a na dráze byli k nezastavení. Všichni jeli skvěle, včetně posledně kritizovaného Kudrjašova. Postupně soupeřům dokázali stále více odskakovat a žádnému z jejich soků nepomohla ani výhoda žolíka. O vítězství Rusů bylo nakonec rozhodnuto už po sedmnácté rozjížďce, v níž Sajfutdinov definitivně potvrdil svou neporazitelnost. O nic menší pochvalu ale zaslouží také senzační překvápko Chogunov, sedmnáctiletý mladík, který vyškolil i sebezkušenější matadory a získal mnoho cenných skalpů a zkušeností. Z mladíčka se rázem stal jeden z tahounů týmu. Ústřední dvojici ale skvěle doplnili i Kudrjašov a Tarasenko. Všichi čtyři získali minimálně deset bodů.
O druhé místo si to tak rozdaly až nečekaně ospalá Austrálie a výborné Lotyšsko, které opět táhl senzační Lebedevs. Ten v závodě ztratil jen tři body a díky naplno využítému žolíku získal nejvíce bodů ze všech jezdců. Australany měl táhnul podle očekávání Doyle. To se také potvrdilo, jenže zbytek jeho spolujezdců zklamal. Především kapitánu Holderovi závod vůbec nevyšel a ani Masters se neukázal jako dobré posílení. Lotyšsko proto mělo dlouhou dobu před Austrálií mírně navrch, zejména díky využítému žolíku, a tak si jel pobaltský tým pro historické umístění. Jenže v závěru přeci jen začala mít Astrálie zase navrch, a tak nakonec alespoň druhé místo udolala.
Spojené státy byly v závodě spíše jen do počtu. Podle očekávání od začátku jasně ztrácely a soupeřům se v podstatě nemohly rovnat. Občas se do nějakých soubojů jejich jezdci přimíchali, ale bylo to spíše výjimečně. Nakonec ale bude zaoceánský celek nejspíš spokojený, se závodem se totiž rozloučil nejlépe, jak jen mohl. V poslední rozjížďce dokázal senzačně zvítězit Luke Becker, který americké fanoušky určitě hodně potěšil.
Výsledky závodu:
1. Rusko – 46 b.
Emil Sajfutdinov (C) – 15 b.
Gleb Chogunov – 11 b.
Vadim Tarasenko – 10 b.
Andrij Kudrjašov – 10 b.
2. Austrálie – 33 b.
Jason Doyle – 12 b.
Troy Batchelor – 7 b.
Chris Holder – 6 b.
Max Fricke – 6 b.
Sam Masters – 2 b.
3. Lotyšsko – 30 b.
Andžejs Lebedevs – 18 b.
Jevgenij Kostigovs – 6 b.
Kjastas Puodzuks – 4 b.
Maksims Bogdanovs – 2 b.
4. USA – 15 b.
Ricky Wells – 6 b.
Luke Becker – 4 b.
Gino Manzares – 2 b.
Broc Nicol – 2 b.
Dillion Ruml – 1 b.
Máte k tomu co říct?