V Čechách už se letos s největší pravděpodobností žádný plochodrážní závod nepojede, ale po Evropě by se ještě několik podniků mělo uskutečnit.
O tomto víkendu i dvě poslední plánované soutěže z kalendáře FIM a FIM- Europe. Dnes a zítra by se od 19 hodin v polském Lublinu měl odjet Speedway of Nations a v sobotu po 15. hodině finále mistrovství Evropy dvojic v italském Terenzanu.
Speedway of Nations měl původně hostit britský Manchester, ale kvůli stálým omezením účasti diváků byl na poslední chvíli jako hostitel vybrán polský Lublin. Pro letošek bylo zrezignováno i ze semifinálových kol a sedmička národních týmů byla podle výsledků v minulém ročníku přímo nasazena do finále. Po rezignaci německého týmu se poprvé v tříleté historii soutěže ve finále představí i čeští reprezentanti.
Naše družstvo budou tvořit dva nejlepší z finále mistrovství republiky v Plzni, Eduard Krčmář s Václavem Milíkem a jako juniorský náhradník bude po zranění Jana Kvěcha připraven Petr Chlupáč. V těžké konkurenci Polska, Ruska, Austrálie, Dánska, Švédska a Velké Británie bude, podle mého názoru, pro naše jezdce úspěchem každé jiné než sedmé místo.
Pořadatelé v Lublinu se musejí vypořádat nejen s nepřejícím počasím, ale i s tím, že zítřejší závod se bude muset konat bez diváků. Pokud by se dnes nejelo, bude se počítat jen zítřejší závod. V případě, že by se nemohlo jet ani zítra, je posledním termínem neděle. Pokud se Speedway of Nations neodjede ani v neděli, bude letošní ročník zrušen.
Pro letošek bylo změněno bodování v jízdách. Vítěz obdrží 4 body, druhý 3, třetí 2 a čtvrtý skončí bez bodu. Zamezí se tak remízám a zvýhodní se týmová jízda, když budou lépe ohodnocena druhá a třetí místa než první. Po oba závodní dny se odjede 21 jízd a bodové zisky z obou závodů se týmům budou sčítat. Družstvo s největším počtem bodů přímo postoupí do finále. Týmy na druhém a třetím místě se spolu utkají o pozici druhého finalisty. Každého družstvo má juniorského člena, který musí v každém závodě nastoupit minimálně do jedné jízdy.
V předchozích dvou ročnících ve Wroclawi a Togliatti slavili vítězství ruští jezdci. I pro letošek Rusko vsadilo na osvědčenou dvojici Emil Sajfutdinov – Artjom Laguta. Místo Gleba Čugunova, který přijal polské občanství, však bude jako junior připraven Jevgenij Sajdulin, jenž kromě klasické ploché dráhy s úspěchem závodí i na ledové ploché dráze.
Manažer domácí reprezentace Marek Cieślak při své derniéře v této funkci samozřejmě nominoval mistra světa Bartosze Zmarzlika a trochu překvapivě i Szymona Woźniaka, který ale měl v závěru polské ligy výbornou formu. Nedostalo se tak na jezdce Grand Prix Macieje Janowského (má reprezentační stopku) ani Patryka Dudka (úpadek formy). Jako junior bude čekat na svou šanci vicemistr světa Dominik Kubera.
Mezi favority bude patřit i australský tým. Jasona Doylea s Maxem Frickem doplní juniorský mistr světa Jaimon Lidsey. Silné družstvo bude mít Dánsko. Dva jezdce, kteří v příštím budou závodit v Grand Prix, Leona Madsena a Anderse Thomsena, bude jistit čerstvý juniorský mistr Evropy Marcus Birkemose. Hans Nielsen nepovolal ani Mikkela Michelsena, Nickiho Pedersena, Nielse Kristiana Iversena (ten je však zraněn a navíc má koronavirus) nebo Kennetha Bjerre.
Švédskou nominaci tvoří také dva jezdci, kteří v roce 2021 pojedou Grand Prix. Letošní bronzový medailista Fredrik Lindgren a s ním Oliver Berntzon, který si Grand Prix vyjel v Challengi. Juniorem bude Alexandr Woentin, bronzový z mistrovství Evropy. Nejmladší sestavu nominoval Simon Stead. Kvůli zranění ruky Taie Woffindena bude jejím nestarším členem 22 letý mistr Evropy Robert Lambert, na dvojce bude 18 letý Drew Kemp a na trojce čtvrtý junior světa 21 letý Dan Bewley, který úspěšně zvládl souboj Sparty Wroclaw s Falubezem Zielona Góra o bronzovou medaili v polské Ekstralize na strojích Taie Woffindena a dá se počítat, že na nich bude startovat i v Lublinu. Jako náhradník do Polska vyrazil i teprve 16 letý Jordan Palin.
V sobotu se uskuteční ještě další závod dvojic. V italském Terenzanu se pojede finále mistrovství Evropy. Filip Šitera do něj nominoval Josefa France, Daniela Klímu a Zdeňka Holuba. Za soupeře v boji o některou z medailí budou mít šest dvojic. Mezi favority na zisk medaile, kromě našich, můžeme pasovat Francii, Polsko, Lotyšsko a také domácí Itálii s Nicolasem Covattim a Paco Castagnou.
16.-17. 10. Speedway of Nations, Lublin (stadion MOSiR Bystrzyca – 382 m)
Česká republika: 1. Václav Milík, 2. Eduard Krčmář, 3. Petr Chlupáč, manažer Filip Šitera
Dánsko: 1. Leon Madsen, 2. Anders Thomsen, 3. Marcus Birkemose, manažer Hans Nielsen
Polsko: 1. Bartosz Zmazlik, 2. Szymon Woźniak, 3. Dominik Kubera, manažer Marek Cieślak
Austrálie: 1. Jason Doyle, 2. Max Fricke, 3. Jaimon Lidsey, manažer Mark Lemon
Velká Británie: 1. Robert Lambert, 2. Drew Kemp, 3. Daniel Bewley, manažer Simon Stead
Rusko: 1. Emil Sajfutdinov, 2. Artjom Laguta, 3. Jevgenij Sajdulin, manažer Oleg Kurguskin
Švédsko: 1. Fredrik Lindgren, 2. Oliver Berntzon, 3. Alexander Woentin, manažer Morgan Andersson
17. 10. Finále mistrovství Evropy dvojic, Terenzano (Pista Olimpia 400 m)
Česká republika: 1. Josef Franc, 2. Daniel Klíma, 15. Zdeněk Holub
Francie: 3. Dimitri Bergé, 4. David Bellego, 16. Jordan Dubernard
Polsko: 5. Jakub Jamróg, 6. Viktor Trofimov, 17. Mateusz Cierniak
Slovensko: 7. Jakub Valkovič, 8. David Pacalaj
Maďarsko: 9. Norbert Magosi, 10. Roland Kovács
Lotyšsko: 11. Andžejs Lebeděvs, 12. Jevgenijs Kostigovs
Itálie: 13. Nicolas Covatti, 14. Michele „Paco“ Castagna, 21. Nicolas Vicentin
zdroj: speedwayofnations.com
foto: Jan Šroubek
Máte k tomu co říct?