Polská družina obhájila titul, bez medaile skončili Britové

V sobotu se rozhodovalo na dráze v polském Lešně o medailistech šampionátu SWC 2017. Největším favoritem byl domácí obhájce v nabité sestavě mladých es se zkušenostmi z SGP. Všichni ukázali, jak velkými závodníky i přes svůj věk jsou. Od začátku nedávali soupeři téměř žádné šance a ani silní a zkušení Švédi v čele s výborným Lindbackem, jim nedokázali čelit, a to ani s využitím Jokera. Drama to tak bylo pouze v boji o bronz, ale pořádné. Sajfutdinovově družině už to zdaleka nejelo tak, jako den předtím a s Británií musela svádět velmi urputný boj až do konce. O bronzu se rozhodovalo nakonec až v napínavé poslední rozjížďce, která nakonec vyzněla lépe pro Rusko. Na Brity tak zbylo místo jen těsně pod stupni vítězů.

Polský tým ve složení Maciej Janowski, Patryk Dudek, Bartosz Zmarzlik a Piotr Pawlicki jel od začátku výborně. V prvních dvou sériích ztratil jen dva body a od Švédů byl už daleko. Ti se na něj sice následně dokázali díky využití Jokera a celkově skvělému Lindbackovi zase trochu dotáhnout. Pak ale Poláci zase zařadili na vyšší rychlostní obrátky a nikdo už je nedohonil. Jen jednou skončili v jedné z rozjížďek hůře, než druzí. Z devatenácté rozjížďky totiž Patryk Dudek nepřivezl ani bod, to už byli ale Poláci jistými mistry.

Nejlepšími jezdci závodu byli jednoznačně Maciej Janowski a Antonio Lindback, kteří ztratili za celý závod pouhý jeden bod. Švéd ale navíc využil žolíka, kterého Poláci k dispozici neměli, a tak získal v součtu o šest bodů více. Ani to ale severoevropanům nestačilo.

Nejdramatičtější to bylo v souboji o celkový bronz, k němuž byli hned v první sérii odsouzeni Rusové a Britové. Ruskou mašinu táhl opět velmi rychlý Sajfutdinov, ale Britové měli zase o něco vyrovnanější tým, takže se dokázali největšího konkurenta celou dobu držet. Také proto se o celkovém třetím místě rozhodovalo až ve fatastické poslední rozjížďce. Před ní mělo Rusko dva body náskok a zdálo se, že je rozhodnuto. Jenže Robertu Lambertovi skvěle vyšel start a posunul se na první místo. Ani kapitán Ruska, Sajfutdinov, neměl špatný start, ale na výjedzu z první zatáčky jej svou chybou zavřel Sundström. Za tohoto vývoje by tedy byla třetí o bod Británie. Jenže už ve druhém kole předjel Lamberta Pawlicki a už to vypadalo zase na remízu. Když ale Sajfutdinov zahájil svou stíhací jízdu, bylo jasné, že Rusko už o bronz nepřijde. Ruská raketa předjela postupně Sundströma i Lamberta a definitivně tak ztvrdila úspěch svého týmu.

Emilu Sajfutdinovovi se tak podařilo zopakovat úspěšný turnaj SWC z roku 2012, kdy svou zemi taktéž dokázal dotáhnout k senzačnímu bronzu. Na tomto šampionátu se ale ukázalo, že i Rusku roste nová výborná generace v čele s Glebem Chogunovem, s níž by mohl Sajfutdinov v budoucnu ruské maximum ještě i posunout.

Výsledky závodu:

1. Polsko – 50 b.
Maciej Janowski (C) – 14 b.
Piotr Pawlicki – 13 b.
Bartosz Zmarzlik – 13 b.
Patryk Dudek – 10 b.

2. Švédsko – 42 b.
Antonio Lindback – 20 b.
Fredrik Lindgren (C) – 11 b.
Andreas Jonsson – 7 b.
Linus Sundström – 4 b.

3. Rusko – 18 b.
Emil Sajfutdinov (C) – 11 b.
Vadim Tarasenko – 3 b.
Gleb Chogunov – 3 b.
Andrij Kudrjašov – 1 b.

4. Velká Británie – 15 b.
Chris Harris – 7 b.
Steven Worrall – 6 b.
Robert Lambert – 1 b.
Craig Cook (C) – 1 b.

Konečné pořadí:

1. Polsko
2. Švédsko
3. Rusko

4. Velká Británie
5. Austrálie
6. Lotyšsko
7. USA
8. Dánsko
9. Česká republika

foto: Wojta Zavřel (Wojta-foto)

Máte k tomu co říct?