S novým účastníkem Extraligy přichází i změna termínů

Protože se do letošního ročníku Mezinárodního mistrovství ČR družstev – Extraligy původně přihlásily pouze tři týmy, hledalo se k tradičním účastníkům pražské Markétě, pardubické Zlaté přilbě a AK Slaný čtvrté družstvo do soutěže.

V minulém roce jej tvořil SC Interteam s domovským stadionem v Liberci. Tvůrci týmu Vladimír Vopat a Věroslav Kollert angažovali jako manažera mladého Poláka Blaźeje Skrzeszewského, a přestože Interteam v konečném pořadí Extraligy obsadil čtvrté místo, byli s jeho prací spokojeni. Pro letošek však v této těžké době nenašli dostatek finančních prostředků, aby mohli znovu postavit Interteam do Extraligy, a protože ani žádný jiný český klub se nakonec nepřihlásil k účasti, Blaźeje Skrzeszewského napadlo, že by mohl nabídnout start v české Extralize klubu z polského Gniezna, ve kterém sám působí.

Aforti Start Gniezno se k nabídce vyjádřil pozitivně a následně jeho účast posvětila Komise ploché dráhy AČR a stejně tak vyjádřila shodu i polská motoristická federace PZM. Klub z historicky prvního polského hlavního města startující v domácí soutěži v 1. lize v české Extralize spojí síly s Libercem. Zatímco Gniezno zajistí jezdeckou základnu týmu, Liberec pak připraví svůj stadion jako domácí pro závod a případné tréninky.

Vzhledem k termínovým kolizím s polskou juniorskou ligou a k současné pandemické situaci došlo ke změně původních dat závodů Extraligy a soutěž se uskuteční ve druhé polovině roku, jako jednokolová (4 závody) a bez nadstavbové části (finále). Sportovní řády soutěže budou účastníkům předloženy do 15. 2. V podstatě budou shodné s řády platnými v roce 2020. Pouze bude specifikováno složení zahraničního účastníka soutěže. S jeho účastí PZM souhlasí a vystavilo oficiální povolení. Jezdci polského účastníka soutěže budou startovat s licencí PZM. Družstvo, které v souladu s NSŘ získá nejvíce bodů v seriálu závodů se stane Mezinárodním Mistrem České republiky 2021.

Předseda Komise ploché dráhy AČR Petr Moravec děkuje všem zúčastněným za koordinaci a hledání nejlepšího řešení a myslí, že za současné situace našli velmi výhodné řešení pro plochou dráhu.

Start Gniezno naposledy startoval v nejvyšší polské soutěži v roce 2013 a největšího úspěchu v ní dosáhl v roce 1980 ziskem bronzové medaile.

Jeho historicky nejúspěšnější zahraniční posilou byl Antonín Kasper mladší, který v Gniezně působil 8 sezón (1992-1996 a 2000-2002). Dokázal vyjet 25x bodový komplet ze 109 utkání v nichž se představil s vestou tohoto klubu. Kromě posledního roku si navíc v každé sezóně držel průměr více než dvou bodů na jízdu.

Sedminásobný československý a český individuální mistr Antonín Kasper mladší byl v Gniezně fanoušky tak oblíben, že mu, po jeho předčasném skonu 31.7. 2006 (ve věku necelých 44 let), na stadionu postavili na památku pomník. V českém překladu je na něm umístěn text “ Byla čest Ti fandit Tony. Navždy zůstaneš v našich srdcích. Fanoušci“. Na Antonína Kaspera bude chtít vzpomenout tým Aforti Start Gniezno i při závodech letošní Extraligy.

Soupiska družstva v české Extralize startujícího pod názvem Aforti Start Gniezno Liberec bude zřejmě kvůli novému polskému plochodrážnímu pravidlu značně okleštěna.  Jezdcům startujícím v polských ligách bude umožněno mít smlouvu pouze v dalších dvou zahraničních ligách. Pokud nedojde k udělení nějaké výjimky, znamenalo by to, že minimálně pět nejlepších jezdců Startu Gniezno nebude moci závodit v české Extralize. Česká sestava týmu by se v tom případě musela opírat o Miroslawa Jablońského, Kevina Fajfera a trojici juniorů, případně dánského juniora Nicka Agertofta nebo Maxe Bogdanowicze.

O tom, jakým způsobem se opravdu bude v Extralize prezentovat Aforti Start Gniezno Liberec a co to přinese české ploché dráze se budeme letos moci přesvědčit až ve čtyřech závodech rozprostřených mezi červenec až září.

Extraliga 2021:

21.7. Pardubice

03.8. Liberec

02.9. Slaný

21.9. Praha

Sestava Aforti Start Gniezno v 1. polské lize:

Timo Lahti (1992,FIN) + švédská, dánská liga

Frederik Jakobsen (1998,DK) + švédská, dánská liga

Peter Kildemand (1989,DK) + švédská, dánská liga

Philip Hellström – Bängs (2003,SWE) + švédská, dánská liga

Nick Agertoft (2002,DK) + dánská liga

Oskar Fajfer (1994) + švédská, dánská liga

Max Bogdanowicz (1998) + švédská liga

Miroslaw Jabloński (1985)

Kevin Fajfer (1998)

(Damian Stalkowski (1999) – zřejmě už nebude závodit)

Junioři: Marcel Studziński (2001), Mikolaj Czapla (2003), Szymon Szwacher (2002)

zdroj: Petr Moravec, speedwaynews.pl, sportowefakty.pl

ilustrační foto: Wojta Zavřel a Wikipedia

Označeno štítky: Štítky:
  1. Tadeáš Švejda

    Pozor! Jezdci, kteří jezdí PGE Ekstraligu mají ve smlouvě, že mohou jezdit už jenom jednu profesionální ligu (británie, dánsko, švédsko). Jezdci, kteří jezdí 1. a 2. Ligu v Polsku nic takového ve smlouvě nemají.

    A teď apeluji na všechny autory článků na všech speedway serverech v ČŘ (hlavně speedway az). „Zjistěte jsi správné informace a nerozšiřujte dezinformace.“
    Děkuji

    • Leoš Jaren

      Jsem rád, že jste si článek přečetl až do konce. V podzimní změně Pravidel klubové příslušnosti jezdců vydaných PZM pro 2021 je uvedeno, že jezdci Ekstraligy omezí své starty na dvě různé ligy (včetně polské) a jezdci 1. a 2. ligy na tři různé ligy (včetně polské).
      Co se týče české Extraligy, asi až později zjistíme jak bude toto pravidlo u nás uplatněno, případně jestli nenastane nějaká výjimka (poloamatérská liga).
      Pokud jste na stránce speedwaylive.eu nalezl nějakou dezinformaci, můžete ji uvést?
      Děkuji
      https://sportowefakty.wp.pl/zuzel/907363/zuzel-zmiany-w-regulaminie-beda-ograniczenia-startow-tylko-dwie-ligi-dla-ekstral

  2. Richard_Kowalski

    Polecam przypomnieć sobie wspomniany w tekście film: „Na krawędzi ryzyka“, który doskonale obrazuje wyzwania, jakie stoją przed drużynami żużlowymi, szczególnie w kontekście finansowym i organizacyjnym. Warto również zajrzeć na stronę strona polskiekasynaonline24.com , aby dowiedzieć się więcej o możliwościach wsparcia drużyn poprzez różne formy sponsoringu.

Máte k tomu co říct?