V Plzni v sobotu uvidí Evropský pohár

Druhý ročník neoficiálního mistrovství Evropy juniorských dvojic se pojede zítra od 15 hodin na borském stadionu v Plzni.

Představí se v něm devět dvojic (některé i s náhradníkem) plochodrážníků do 19 let. Dvojice budou rozděleny do dvou skupin. Ve skupině A bude Česká republika, Polsko, Švédsko, Slovensko a Ukrajina. Ve skupině B pak Dánsko, Německo, Finsko a Lotyšsko. První dva týmy z každé skupiny postoupí do semifinále, jejich vítězové se pak střetnou ve finále o vítězství.

Evropský pohár dvojic do 19 let měl svoji premiéru v loňském roce ve slovenské Žarnovici, kde se utkalo sedm dvojic.
Z vítězství se nakonec radoval polský tým z jehož středu v Plzni uvidíme Jakuba Miśkowiaka. Druhé místo obsadila dánská dvojice Mads Hansen – Jonas Seifert Salk, oba se představí i v Plzni. Třetí příčku vybojoval lotyšský pár. Z jeho loňské sestavy v Plzni pojede Artjoms Trofimovs.
Česká dvojice Jan Kvěch – Petr Chlupáč skončila o dva body na nepopulárním čtvrtém místě. Letos bohužel nebudou moci ve stejné sestavě zabojovat o vylepšení svého loňského výsledku, neboť Jan Kvěch postoupil do finálových závodů mistrovství světa juniorů a úvodní díl se koná v polském Lublinu také tuto sobotu.
Petr Chlupáč, který v této sezóně dosahuje výborných výsledků a v Plzni zvítězil při závodě českého juniorského šampionátu, však nezůstane osamocen. V týmu jej doplní klubový kolega z pražské Markéty Daniel Klíma a Jan Macek z Kopřivnice. Přestože oba začali závodit poměrně nedávno, rychle se zlepšují a Daniel už se dokáže prosadit i v zahraniční konkurenci svých vrstevníků.

V Plzni však bude velmi silná konkurence. Český tým má už ve skupině obhájce prvenství Polsko s talentovaným Jakubem Miśkowiakem, který poměrně úspěšně už jezdí polskou nejvyšší soutěž za Wlókniarz Czestochowa. Další dva jezdci, Karol Źupiński a Denis Zieliński, jezdí první ligu za Wybrzeźe Gdańsk.

Další silným protivníkem bude Švédsko. V jeho sestavě jsou Alexander Woentin, švédský juniorský mistr a bývalý účastník finále MS juniorů, Anton Karlsson, juniorský vicemistr své země a pak také Philip Hellström – Bängs. Teprve 16 letý jezdec původem ze Sýrie dokázal před dvěma lety právě v Plzni vyhrát Evropský pohár ve třídě do 250 ccm a poté dokázal získat i medaili z mistrovství světa této kubatury. Jeho domovským klubem je Masarna Avesta, kde si jeho talentu, v době svého působení, všiml i mistr světa Tai Woffinden a snažil mu pomoci radou i technikou. Philip letos debutoval se svou Masarnou v nejvyšší švédské lize Elitserien a prožil i úspěšnou premiéru ve druhé polské lize s vestou Polonie Pila.

Slovenská dvojice bude v Plzni oslabena, neboť David Pacalaj je po operaci nohy, kterou si poranil při závodech v Německu. Po boku Jána Mihálika ho nahradí méně zkušený Michal Danko. Ukrajinský pár tvoří jezdci, kteří Ukrajinu reprezentovali i při letošním Speedway of Nations. Zvláště Marko Levišin platí za velký talent.

Ve druhé skupině bude největším favoritem Dánsko. Všichni tři nominovaní jezdci získávali mezinárodní úspěchy už v nižších třídách. Nejlepších výsledků z nich dosahuje Mads Hansen, jenž v loňském roce vyhrál Evropský pohár jednotlivců do 19 let.

Vyrovnanou sestavu Ethan Spiller, Lukas Baumann a Ben Ernst má Německo. S upozorněním na toho posledního. Ben Ernst vloni dokázal zvítězit v mistrovství světa ve třídě do 250 ccm.

Méně známou dvojici nominovalo Finsko, ale Timi Salonen reprezentoval svoji zemi při Speedway of Nations a profesionálně jezdí druhou švédskou ligu za Vargarnu Norrköping.

Lotyšskou sestavu tvoří dva jezdci Lokomotivu Daugavpils. Zkušenější Artjoms Trofimovs je současným juniorským národním šampionem a vicemistrem i mezi seniory. O dva roky mladší Ernests Matjušonoks je pro změnu vicemistrem Estonska.

Z uvedeného seznamu jezdců se dají v Plzni očekávat vyrovnané a dramatické závody, jejichž medailové umístění je zcela otevřené hned pro několik týmů.

Ze závodu přineseme tradiční on-line přenos.

22.6. Evropský pohár dvojic do 19 let, Plzeň

Skupina A:
Česká republika
(1. Petr Chlupáč, 2. Daniel Klíma, 11. Jan Macek)
Polsko 
(3. Jakub Miśkowiak, 4. Karol Źupiński, 12. Denis Zieliński)
Švédsko
(5. Alexander Woentin, 6. Philip Hellström – Bängs, 13. Anton Karlsson)
Slovensko
(7. Michal Danko, 8. Ján Mihálik)
Ukrajina
(9. Marko Levišin, 10. Andrij Rozaljuk)

Skupina B:
Dánsko
(21. Mads Hansen, 22. Jonas Seifert-Salk, 31. Christian Thaysen)
Německo
(23. Ethan Spiller, 24. Lukas Baumann, 32. Ben Ernst)
Finsko
(25. Timi Salonen, 26. Toni Hyyryläinen)
Lotyšsko
(27. Artjoms Trofimovs, 28. Ernests Matjušonoks)

foto: Wojta Zavřel (wojta-foto.cz)

Máte k tomu co říct?